Filizlendirme

Ne zamandır yazısı hazır, fotoğraflayıp yayınlamak niyetindeyim. Corrona’dan eve kapandığımız günlerde nasip oldu Filizlendirme yazısı 😊

Filizlendirilmiş Maş Fasulyesi
Cam kavanozlarda, buzdolabında 1 hafta saklanabiliyor

Baklagilleri, tahılları ve tohumları filizlendirmek, onlara yüksek besin değeri kazandırmanın en etkili yolu. Ayrıca bu besinlerin, sindirime yardımcı enzimleri yeniden kazanmalarını sağlıyor ve proteinin değerini arttırıyor. Kuru bakliyat ve tahıl tohumlarında doğal olarak bulunan fitik asit, bu tohumlardaki besinlerin vücutta emilimini engellemektedir. Filizlendirme, fitik asitin etkisini en aza indirerek, sindirimini kolaylaştırır. Canlı, yeşeren bir tohum yemiş olduğumuzdan, vücudumuz alkali, tohumlar daha lifli, nişastası daha az hale geliyor.

Filizlendirme, çok basit, eğlenceli ve benim sürekli yaptığım bir mutfak aktivitesi. Sağlığımıza faydaları bir yana, çok lezzetliler ve çok tok tutuyorlar.

Faydalarını anlattıktan sonra gelelim nasıl yapıldığına 😊 IG hikayemde paylaştığımda gelen soruları da cevaplamış olayım 😊

🌱Öncelikle filizlendirilecek gıdaların kimyasal kullanılmadan üretilmiş olması önemli. Bu nedenle mutlaka organik alıyorum, size de böyle yapmanızı tavsiye ederim. Zaten ilaçlı bir tahılı, baklagili ya da tohumu filizlendirmenin pek de bir faydası olmayacaktır.

🌱Filizlendireceğim bakliyatı (nohut, maş fasulyesi, mercimek vs) cam ya da porselen bir kaba koyup 8-12 saat (karabuğday için 1 saat) suda bekletiyorum, üzerine ince bir bez örtüyorum.

Maş fasulyesi, 8 saat suda bekleteceğim

🌱Bu süre sonunda süzüp, iyice duruladıktan sonra üzerinde ince beziyle bu kez susuz olarak bekletmeye devam ediyorum. Filizlendirme bakteri ve küf oluşumuna açık bir işlem, o yüzden ortam sıcaklığı önemli, 20-22 derece arası oda sıcaklığı uygun.

Suyu süzüp, bu şekilde (üzerine tülbent örterek) bekleteceğim

🌱Durulayıp süzme işlemini 4-5 saatte bir tekrarlıyorum. 12 saatte bir de yapabilirsiniz. Önemli olan tohumların sürekli nemli kalması. Ertesi gün filizler çıkmaya başlıyor. Büyümelerini seyretmek çok zevkli 😊. 

24 saat sonra durum, neredeyse olmuş bile 🙂
36 saat sonra hazır filizlendirilmiş maş fasulyem 🌱

🌱2-3 gün sonunda iyice uzamış oluyorlar ve filizleri kurutup cam bir saklama kabında buzdolabında 1 hafta saklayabiliyoruz.

!/2 su bardağı Maş Fasulyesi filizlenince 6 katına çıktı 🙂
Filizlendirilmiş kum mercimeği salatada 🙂

🌱Çiğ yenebileceği gibi, pişirilebilir de. İyice yumuşamış olduklarından çok çabuk pişiyorlar. Salatalarda, müslilerde, çorbalarda ve aklınıza gelebilecek bir çok yerde kullanabilirsiniz. Ben kraker ve sebze köftesi yaparken de kullanıyorum.

Güzel ve sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle ❤

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: