Karnıyarıkotu Tozu (Psyllium Husk Powder)

Psyllium Plant

Bir süredir “nereden çıktı bu karnıyarıkotu tozu” şeklinde öyle çok soru alıyorum ki, bu bilgi postunu paylaşmam gerekti. 

PSYLLIUM-ISABGOL-PLANTAGO OVATA 

Psyllium Husk Powder yani karnıyarıkotu tozu benim uzun yıllardır glutensiz unları kabartmak, pofidik ve yumuşak yapmak için kullandığım bir malzeme. Türkiye’de olmadığı için kendi tariflerimde kullansam bile, sosyal medyada paylasmıyordum. Güvendiğim yerlerde satılmaya başlayınca tariflerimde paylaşmaya başladım. En çok ekmekte kullanıyorum. 

Bu sabah Instagram hikayemde paylaştığım kinoa-karabuğday karışımı ekmek sonrası çok fazla soru geldi. Epey vakit harcayıp, yabancı makaleleri de okudum ve harmanladım. Madem bu kadar hayatımıza girdi, hem faydaları, hem de kullanılmaması gerekli dönemler şurada bulunsun dedim 😊. 

Plantago pshyllium

Faydaları:

🌿Çalı görünümünde olan karnıyarıkotunun meyvesi yüksek oranda lif  bulundurmaktadır. Bu nedenle kronikleşen kabızlık tedavisinde kullanılır. Karnıyarık otu bağırsaklardan geçerken, bağırsaktaki sıvıyı emer ve bu sayede dışkı olması gereken katılık seviyesine ulaşır ve ishal azalır. Yani ishal tedavisinde de kullanılır. 

🌿İnsülin dengesi sağlamasından dolayı Tip 2 diyabet tedavisinde kullanılır.

🌿İçerdiği yüksek orandaki liften dolayı tokluk hissinin uzun süre korunmasını sağlar. 

🌿Kalın bağırsaktaki toksinleri emerek vücuttan atılımını sağlayan bitki kolon kanseri riskini de azaltmaktadır.

🌿Karnıyarıkotunun meyvelerinin kabuğu, zamk benzeri bir madde ile kaplıdır, ve bu madde, bağırsakların uyarılmasını; ve yağlanmasını sağlar. Zamk benzeri madde ile, barsak içinde kaygan bir jel kıvamına gelen bitki, bir çok toksin ve ağır metali de beraberinde atar.

Kullanımı:

Yukarıda açıkladığım gibi, sadece glutensiz unları pofidik ve yumuşak yapmak, kabarmasını sağlamak amacıyla kullanıyorum. Bu şekilde çok az bir doz almış oluyoruz. Ancak tozu 1 tatlı kaşığı 1 kase müsli ya da suyun içine karıştırıp içilebiliyor. Bu şekilde kullandıktan sonra ayrıca 1 bardak su içilmesi önerilmektedir.  

Yan Etkileri: 

🌿Bağırsak hastalığı ya da reflü sorunu olan kişiler doktorlarına danışmadan kullanmamalıdır.

🌿Anne sütüne geçip geçmediği billinmiyor ama hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmadan önce doktorunuza danışmanızı öneririm.

🌿Eğer düzenli bir ilaç kullanıyorsanızi doktorunuza danışmadan kullanmamanız gerekiyor, çünkü karnıyarıkotu ilacın etkisini azaltabilir.

🌿Çocuklarda laksatif etkisi için kullanılacaksa, yine doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: