Meyveli Soğuk Yeşil Çay

Geçtiğimiz hafta iki arkadaşım birden uyarınca, hemen bu fotoyu çekebildim 😊 Zaten bu sıcakta paylaşacak daha güzel bir şey olamaz herhalde 😊 Bazen sürekli yaptığım ve çok basit olan bir şeyi burada paylaşmaya gerek duymuyorum ama iyi ki arkadaşlarım uyarıyor 😊.  Öte yandan, benim gibi yeşil çayı sade olarak bir türlü sevemeyenler için güzel bir öneri 👌🏼.

🥤Yeşil çayı benmari usulü demlerken, mevsimine göre içine meyve dilimliyorum; kayısı, armut şeftali. Kışın genelde kuru meyveler vs.

🥤Çok fazla karıştırmayı sevmediğim için tek çeşit meyve benim için ideal. Demleme işini mutlaka soğuk suda yapıyorum ve altını kapattıktan sonra, demlikte vaktim varsa bir gece bekletiyorum. 

🥤Böylece meyvenin tadı çayın suyuna iyice geçmiş oluyor. Ertesi gün şişeye doldurup, üzerine soğuk su ilave ederek buzdolabına kaldırıyorum. Sabah kahvaltısında siyah çay artarsa, aynı uygulamayı ona da yapıyorum.

🥤”Soğuk suya demlemek ne demek?” sorusuna gelince: Her türlü çay demlerken, çaydanlağın alt ve üst tarafına da soğuk su koyuyorum ve ocağı yakıyorum. İçeceğim suyu asla elektrikli ısıtıcıda kaynatmam çünkü suyun tadını bozduklarını düşünüyorum. Soğuk suyla demleyince süre biraz uzuyor, toplamda 40 dakika sürüyor ama kaynar suyu boca edip çayı yakmadığımız için lezzeti artıyor. Zamanım yoksa ve hemen demlemem gerekse bile, önce çayı soğuk suyla ıslatıp, sonra üzerine sıcak su koyarım. Tüm çayları hiç yakmadan ve doğrudan ateşe koymadan böyle demliyorum. Zamanınız varsa, bu şekilde demlemenizi öneririm 😊

Herkese güzel ve serin bir yaz akşamı dilerim 🍑🧡

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: